Kokios brangios klaidos daromos statybose ir kaip jų išvengti

Pradėjus nuosavo namo statybą žmogus įžengia į nenuspėjamą erdvę, apie kurią turbūt kiekvienas lietuvis galėtų papasakoti bent po vieną liūdną, galbūt net siaubingą istoriją. Kad su jumis vyktų tik sėkmingos istorijos statant, įrenginėjant savo svajonių būstą, pasidalinsime vertingais patarimais apie brangiausiai kainuojančias klaidas, kurias dažnas daro statybose ir kaip jų išvengti.

Šis straipsnis bus naudingas tiems, kurie ruošiasi pirmo namo statybai arba jau yra nusipirkę sklypą statyboms, arba turi statybų leidimą, yra paruošę atitinkamą pinigų sumą arba jau susitarę dėl kredito namo statybai.

Ar Jums teko susidurti su situacija, kai išlaidos jau dvigubai viršytos, o iki namo statybų pabaigos dar numatyta padaryti ne mažai darbų? Arba kai Jūsų draugai ar giminaičiai, nors ir patys savo rankomis nestato, tačiau kažkodėl didelę dalį laiko praleidžia statybose arba derindami statybų reikalus? O gal girdėjote nusiskundimų, kad draugai nebeturi laiko šeimai, darbams ar laisvalaikiui, nes jį atiduoda išsvajoto būsto įrengimui? Norite išvengti viso to ir būti tikri, kad Jūsų svajonių namo statybos praeis sklandžiau nei daugeliui kitų žmonių aplink jus? Tuomet kviečiame įsitaisyti patogiai ir skirti kelias minutes šiam straipsniui, kuriame pasidalinsime patarimais kaip išvengti tipinių klaidų, kurios pasitaiko kasdien (taip, tikrai, kasdien) statybose.

Pradėsime nuo patarimų, kurių galbūt nesatę girdėję.

Pirmas patarimas.
Skirkite pakankamai lėšų darbų vadovo funkcijai atlikti.

Turėti darbų vadovą, kuris koordinuos ir vadovaus visam statybiniam procesui, yra puiki investicija, taupanti Jūsų brangų laiką ir net pinigus. Geriausia jei jūsų pasirinktos statybas, vykdančios firmos arba statybininkų brigados (“rangovas”) darbų vadovas jums įsipareigotų surasti reikiamus specialistus bei valdyti Jūsų namo statybos procesą.

Sudėtingesnis variantas, kai firma ar brigada Jums įsipareigoja atlikti tik dalį darbų ir tikisi, kad kitą dalį padarys “kažkas kitas”. Tai reiškia, kad statybų darbų vadovu tapsite jūs pats.

Taip pat tai reiškia, kad Jūsų pasirinktas statybininkas nenorės prisiimti atsakomybės nei už biudžetą (“taigi čia jų sąmatoje turėjo būti”), nei už klaidas (“taigi čia jie ne taip padarė, kodėl aš dabar turiu iš savų taisyti?”).

Atsiminkite, kad jei statybininkas (“rangovas”) neprisiims atsakomybės už visą statybų eigą nuo-iki – ją turėsite prisiimti Jūs. Ir būtent Jūs tapsite darbų vadovu, kuris daug laiko praleis statybų aikštelėje arba vis derindamas su statybomis susijusius reikalus.

Norime pasidalinti realiu pokalbiu tarp dviejų pažįstamų, kurį teko girdėti:

1: “O kaip dažnai tu važiuoji į statybas?”
2: “Kažkur kartą į 2 savaites. O tu?”
1: “Tu rimtai? O aš po 2 kartus į dieną, pasižiūrėti ką dar pridirbo”.

Antras patarimas.
Užsisakykite kokybiškus ir tikslius detaliuosius brėžinius ir planus.

Kalba eina apie brėžinius, pagal kuriuos turės dirbti statybininkai (“rangovas”) ir jo tiekėjai. Brėžiniai jiems turi aiškiai atsakyti ne tik į klausimą “KĄ daryti”, bet ir į klausimą “KAIP daryti?”.

Ypač tai liečia elektros, santechnikos ir išmanių namų brėžinius.

Suprantama, statybas norisi pradėti kuo greičiau ir gali pasirodyti, kad detalesni planai nėra tokie svarbūs, galbūt net ir pavyks sutaupyti pinigų bei porą savaičių.

Deja, kaip rodo ilgametė patirtis statybose, turint nepakankamai tikslius brėžinius – sugaištama gerokai daugiau ir laiko, ir lėšų.

Taigi, spręsti Jums. O prieš priimant sprendimą reali, liūdna istorija:

Klientui atrodė, kad jis pats suvaldys savo namo statybų projektą, tai yra bus darbų vadovas. Statybininkus informavo, kad jo nusamdyti du tiekėjai atliks dalį darbų (nes taip jam pasirodė pigiau).

Taip pat, užsakovui atrodė, kad nereikia tikslesnių brėžinių ir planų. Į statybininkų išankstinius klausimus dėl brėžinių klientas atsakė “viską patikslinsiu statybų eigoje”.

Deja, vienas iš kliento pasirinktų tiekėjų paskutiniu momentu nusprendė kliento projekto nesiimti ir užsakovas liko “ant ledo”. Antro tiekėjo klientas nesurado, todėl teko paskutiniu momentu kreiptis pas tą patį statybininką, kuris buvo pasamdytas statyti jo namą.

Vienas iš tiekėjų darbus atliko, tačiau nepilnai. Klientui teko daug aiškintis kiek, ką ir kaip turėjo padaryti statybininkas, kiek tiekėjas.

Kadangi nebuvo detalių brėžinių, klientui teko skirti ne mažai laiko gilinantis kaip viskas bus atliekama. Kadangi patirties statybų srityje klientas visiškai neturėjo, jam tai atlikti buvo išties nelengva. Tiek klientas, tiek pasamdyti statybininkai, tiek tiekėjai patyrė daug streso bei turėjo daugiau išlaidų nei planavo nuo pat pradžių.

Taigi, klientas norėjo sutaupyti pinigų ir laiko, tačiau jam tai atsisuko prieš jį patį: užgaišo dvi savaites aiškinantis brėžinius, kas jam kainavo dešimt kartų daugiau nei jis būtų išleidęs tiksliems brėžiniams ir projektui prieš pradedant statybas, pačios namo statybos ir įrengimas prailgėjo net keturiais mėnesiais.

O kadangi pastato pridavimas užtruko papildomus keturis mėnesius – klientas negavo ir verslo įplaukų per tą laikotarpį kol dirbo darbų vadovu prie savo namo statybų projekto. Nes tuo metu neturėjo kur aptarnauti savo užsakovus. O ir laiko jiems turbūt būtų neradęs, nes tuo metu dirbo statybų vadovu.

Trečias patarimas.
Nestatykite “iš paskutiniųjų”

Statybų eigoje visada iškyla nenumatytų poreikių ir išlaidų, taigi būkite tam pasiruošę. Įprastai verta numatyti papildomai bent apie 30-50% nuo mažiausios sumos, kurią planuojate skirti statyboms. O brangstant medžiagoms ir darbo jėgai – geriau ir dar daugiau.

Ketvirtas patarimas.
Atsargiai atsirinkite tiek statybininkus, tiek architektą.

Paprašykite rekomendacijų, nuvažiuokite pasižiūrėti kaip įvykdyti darbai jų buvusiems užsakovams. Kartu paklauskite ir apie jų patirtį – ar “tilpo” į biudžetą, laiką ir panašiai. Geri statybininkai ir architektai patys siūlo parodyti savo įvykdytus darbus – pasinaudokite ta galimybe.

Taigi, kad išvengti brangiai kainuojančių klaidų statybose, siūlome:

  • Skirkite lėšų darbų vadovo funkcijai atlikti.

  • Užsisakyti detalius brėžinius ir projektus.

  • Numatyti rezervą nenumatytiems atvejams.

  • Rinkdamiesi architektą ir statybininką, patikrinkite jų patirtį.

Reikia pagalbos su svajonių namo statybomis?

UAB MaRichi Homes turi virš 12 metų patirties statybose. Pastatėme, rekonstravome bei įrengėme ne vieną kokybišką ir prabangų svajonių namą.

Atlikdami vidaus ir lauko apdailą, užtikriname kokybę smulkiausioje detalėje. Kiekviena siūlė, kiekvienas kampas yra tiksliai tokie, kokie buvo numatyti projekte. Tai leidžia Jums mėgautis geriausiu rezultatu, kai namo statyba Jums tampa harmoninga patirtimi.

Siekdami išlaikyti kokybę be jokių kompromisų, atidžiai apgalvojame kiekvieną statybų etapą ir kruopščiai jam ruošiamės, nuolat ieškome įdomių, inovatyvių sprendimų.

Siūlome išmanius, technologijomis pagrįstus sprendimus, kurie yra ir lengvesni naudoti, ir padeda sukurti patogesnę aplinką.

Esame įmonė, padedanti kurti sėkmingas namų statybos istorijas.

Nedelskite, kreipkitės ir užsakykite nemokamą konsultaciją.

Pateikite greitą užklausą

Trumpai aprašykite savo projektą, skubumo lygį, bei kokios pagalbos Jums reikia.

Ačiū už Jūsų žinutę, ją gavome ir netrukus atsakysime.
Klaida bandant išsiųsti žinutę. Bandykite vėliau dar kartą.